PowerShell - 1_8-Instalace PowerShellu a editoru
Instalace PowerShellu a editoruInstalace PowerShellu Ukážeme si instalaci PowerShellu Core na zařízení s Ubuntu 18.10. Návod bude popsán v jednotlivých krocích a v případě potřeby bude doplněn o obrázky.

Krok 1
Spudíme terminál a přepneme se do elevovaného režimu tak, že do konzole napíšeme sudo -i a zadáme heslo.

Krok 2
Nainstalujeme PowerShell příkazem snap install powershell --classic a počkáme na dokončení instalace.

Krok 3
Spustíme PowerShell a ověříme zda proběhla instalace úspěšně. Do terminálu stačí napsat pwsh a tím spustíme PowerShell. Vypíše se nám aktuální verze PowerShellu a můžeme zadávat příkazy z tohoto prostředí. Vyzkoušejte si příkazy z úvodního modulu.

Instalace editoru
Dále by bylo vhodné abychom si připravili i editor skriptů, který využijeme v pozdějších lekcí. Z důvodu absence PowerShell ISE na jiných OS než Windows musíme zvolit náhradní editor. Vhodným by například mohl být Visual Studio Code s některými doplňky.

Krok 1
Otevřeme si Ubuntu Software Center a vyhledáme Visual Studio Code. Následně klikneme na Install a vyčkáme.

Krok 2
Nainstalujeme rozšíření pro live nápovědu a zvýraznění syntaxe jazyka PowerShell. Vyhledáme PowerShell od Microsoftu ve Visual Studio Code v nabídce Extensions a nainstalujeme. Klikneme na Install.

Krok 3
Nainstalujeme rozšíření pro spouštění skriptu jako v PS ISE. Vyhledáme CodeRunner autora Jun Han ve Visual Studio Code v nabídce Extensions a nainstalujeme. Klikneme na Install.

Krok 4
Reloadujeme rozšíření a propojíme PS IDE. Budeme muset upravit soubor settings.json. V menu File -> Preferences -> Settings klikneme na Open settings (JSON). Otevře se nám soubor a my do něj doplníme následující text
“code-runner-runInTerminal“: true
Následně uložíme a VS Code restartujeme.

Takto máme připravené prostředí Linux s PowerShellem pro naše pozdější potřeby včetně editoru skriptů.© 2019 Copyright: powershell.www3.cz