PowerShell - 1_7-PowerShell x BASH
PowerShell x BASHProbereme si rozdílnou práci na obou systémech v PowerShellu a jeho rozdíly oproti BASH. Vyplynou tím pro a proti, proč chceme používat PowerShell v Linuxu.

Jazyk PowerShell je oproti BASH objektový. Pracujme tedy s výpisem jako s kompletním objektem a můžeme vybrat různé parametry. Oproti tomu BASH má výstup jako textový řetězec a my jej musíme různě ořezávat, vybírat a podobně.

Pokud pracujeme na Windows a Linux, víme, že tyto systémy mají odlišnou strukturu. Linuxu tedy kompletně chybí Widnows infrastruktura s názvem WMI a proto se dostáváme do situace, kdy některé CMD lety nebudou fungovat v jiných OS než na Windows.

Vzdálenou komunikaci můžeme provádět na protokolu SSH a WS-Man.

Pokud na Linuxu napíšeme v prostředí PowerShell alias cmdletu a tento alias je shodný jako příkaz v jazyce BASH, pak se i provede příkaz z toho jazyka a ne z PowerShellu.

Při plánování úloh v Linuxu, jak si později ukážeme, nemůžeme použít Plánovač úloh. Linux jej nemá, proto využijeme plánování úloh pomocí plánovače Cron.

Na operační systém Linux můžeme nainstalovat pouze verzi PowerShell Core, a to díky její multiplatformnosti. V předešlých lekcích jsme se s tímto pojmem již setkali.© 2019 Copyright: powershell.www3.cz