PowerShell - 1_3-Rozdíl mezi GUI a CLI
Rozdíl mezi GUI a CLIGUI = Grafické uživatelské rozhraní
CLI = Command line / příkazový řádek

Nejběžnější ovládání počítače je přes GUI. Jednoduše klikáme, vybíráme, přetahujeme a podobně. Takto se nám hezky graficky všechno vykresluje. Pokud používáte Windows, pak je s velkou pravděpodobností právě toto váš případ. Na druhé straně můžeme ovládat PC jen a pouze s pomocí CLI. V černém okně s bílím textem (možné i jiné barevné kombinace) si s pomocí klávesnice zadáváte příkazy a veškerá komunikace se zobrazuje jako řádek textu.

CLI má ještě jednu podstatnou výhodu oproti GUI. Zamyslíme-li se, co dělá GUI, pak dojdeme k tomu, že GUI sice ovládáme myší a klávesnicí a vidíme grafické efekty, ale za grafikou se skrývá jednoduchý příkazový řádek, který komunikuje s jádrem OS. GUI tedy dělá to samé co CLI, ale musí navíc vykreslit okno a podobně. To zní ale spíš jako výhoda pro GUI, jelikož nám lépe vizualizuje, co děláme. U klasických uživatelských PC, notebooků a mobilů to tak je. Naopak u serveru se počítá s pokročilejší znalostí IT a ovládám je spíše pomocí CLI. Hlavní důvod je ten, Že server nechceme zbytečně graficky zatěžovat. Získáme tak výkon navíc, díky kterému se budou například rychleji poskytovat služby ke který je server určen.

Díky CLI můžeme také ovládat vzdálený počítač bez nutnosti, přenášet po síti obraz celého GUI. Práce je pak mnohem rychlejší a počítačová síť není zbytečně zatěžovaná.© 2019 Copyright: powershell.www3.cz