PowerShell - 0_4-Operační systém
Operační systémK efektivnímu používání počítače používáme operační systém. Jde o základní programové vybavení počítače. Je to program, který pracuje jako prostředník mezi uživatelem a hardwarem. Při spuštění zařízení je OS zaveden do paměti a zde zůstává v činnosti až do vypnutí zařízení.

Skládá se z jádra (kernellu) a systémových nástrojů. Celkový úkol jádra a nástrojů je tedy zajištění možnosti ovládat zařízení, vytvoření API (aplikačního rozhraní) a těm přidělovat systémové prostředky mezi které se řadí: procesor, operační paměť, paměť a přístup k souborům, využití grafického prostoru v paměti…

Dělení:
OS dělíme podle typu zařízení. Mezi nejvíce užívané patří serverové, desktopové a mobilní. V této lekci si uvedeme pouze aktuální a přední desktopové a serverové OS.

  • Windows 10, Windows Server 2019:
    Klasický OS pro servery a klientské počítače patří Windows. Vyvíjí ho společnost Microsoft a ta se rozhodla jej zpoplatnit. Microsoft také pracuje i na jiných svých produktech a mezi ně patří i PowerShell.

  • Linux Ubuntu, Red Hat Enterprise Linux:
    Typickým příkladem OS otevřené softwarové platformy je Ubuntu. Za instalaci ani aktualizace Ubuntu platit nemusíte. Red Hat Enterprise je již zpoplatněný unixový systém a na jeho vývoji pracuje společnost Red Hat.

  • macOS Mojave:
    Jedná se o produkt firmy Apple, která se chlubí vysokým zabezpečením a kvalitním zpracováním OS.
© 2019 Copyright: powershell.www3.cz