PowerShell - 0_2-Vývoj PowerShellu
Vývoj PowerShelluHistorie:
První verze PowerShellu -> PowerShell 1.0 byl vydán v roce 2006 a vývojáři ho začali vyvíjet na platformě .NET Framework. Tato verze byla určena pro OS Windows XP SP2, Windows Server 2003 SP1 a Windows Vista a jednalo se o volitelný doplněk. V této době se hojně využívalo CMD, neboli příkazový řádek také od společnosti Microsoft, který zůstal z dob MS-DOS jako paralelní možnost ovládání PC pomocí příkazů napsaných v CMD.

Verze 2.0 byla již implementována, a to do OS Windows 7 a Windows Server 2008 R2. Tato verze přinesla včetně nových cmdletů, mezi které patří například i PowerShell Remoting i PowerShell ISE - nástroj pro vývoj PowerShell skriptů. PowerShell si získal větší přízeň u správců systémů. Poskytnul jim totiž nové a pohodlnější možnosti.

S další verzí OS od společnosti Microsoft - Windows 8 a Windows Server 2012 vyšla i nová verze PowerShellu v roce 2012 -> PowerShell 3.0. PowerShell se stal součástí Windows Managment Frameworku, kde se také nachází nástroj pro vzdálenou správu - WinRM. Mezi novinky této verze patří také automatické přidání nových modulů a možnost vytvořit naplánované úlohy (joby). Zdokonalila se integrovaná nápověda v PowerShellu.
Další verze 4.0 byla integrována ve Windows 8.1 a Windows Server 2012 R2. Byla přidána možnost práce s Desired State Configuration. V této době se již začíná PowerShell používat spíše než CMD. Mezi důvody patří také absence objektů v CMD.

PowerShell verze 5.0 přichází s Windows 10, kde je také implementovaný a Microsoft jej upřednostňuje před CMD. Je možné ho jako kompletní balíček Windows Managment Framework 5.0 doinstalovat i do starších verzí Windows - Linux stále nebyl podporován. Tato verze přináší podporu pro vlastní tvorbu tříd, zlepšení ladění kódu a zlepšení instalace modulů pomocí online galerií. S příchodem Anniversary Update v roce 2016 přichází také PowerShell 5.1, verze která přidává možnost správy časové zóny a správu lokálních uživatelů. Současně přichází i verze 6.0, která je založena na .NET Core. Verze Core nepodporuje všechny cmdlety, ale je multiplatformní. Přibyla také podpora SSH.

Současnost:
Reakcí na vývojový framework .NET Core 3.0 bude aktuálně připravovaný PowerShell 7, který je ve verzi preview. Můžeme se těšit na vylepšení výkonu, ale také na spoustu nových API a uživatlé Windows se dočkají API včetně WPF a WinForms. Tým chce také představit způsob, jak snadno nakonfigurovat prostředí PowerShell pomocí politiky tak, aby záznamy z lokálního stroje počítač automaticky odesílal do vzdáleného cíle bez ohledu na OS.© 2019 Copyright: powershell.www3.cz