PowerShell - 0_1-PowerShell
PowerShellZákladní informace:
PowerShell, jak již název napovídá, je velice užitečný a mocný nástroj. Rozebereme-li dále název, zjistíme, že se jedná o shell, neboli konzoli. K tomu má také PowerShell své vlastní prostředí s příkazy a editor na tvorbu skriptů. Dále v lekcích si jednotlivé části popíšeme detailněji.

Dříve byl PowerShell známý pod pojmem projekt Monad. Slouží především správcům sítí a to při automatizaci rutinních úkonů, nastavování a získávání informací o operačním systému.

Výstupem PowerShellu není jako u CMD a BASH text, ale jde o objekt. Proto můžeme v prostředí PowerShell pracovat objektově. To vede k lepšímu zřetězení a celkové úspoře času a efektivitě.

Proč ho mám používat?
PowerShell používají profesionální správci počítačových sítí, ale také i mírně pokročilí uživatelé PC. Díky němu si ušetříme spoustu času při nastavování a získávání informací o operačním systému. Můžeme automatizovat běžné rutinní úkony. Dostaneme se také k možnostem správy, ke kterým bychom jinak v současných operačních systémech neměli šanci.

Pokud např. budeme chtít přidat 250 uživatelů, zabere nám to dost času. Pokud použijeme skript, potrvá to jen chvilku. Samozřejmě budeme muset nějaký čas použít k vytvoření skriptu. Taková tvorba vyžaduje také jisté znalosti, aby nedošlo k nechtěnému výmazu 250 existujících uživatelů.

Díky PowerShellu si také můžete osvojit základy programování. Ty pak můžete využít i v jiných programovacích jazycích. V dalších lekcích se postupně seznámíme s jednotlivými termíny z oblasti programování a ukážeme si praktické využití.

PowerShell je zdarma dostupný ze stránek GitHubu. Pro přesnost se jedná o Open-source a je vyvíjen PowerShell týmem společnosti Microsoft. Pokud jako operační systém používáme alespoň Windows 7, nemusíme tento mocný nástroj stahovat, jelikož je již předinstalovaný.

© 2019 Copyright: powershell.www3.cz